Pro změnu tu mám jeden slaný recept na odslazení takhle před Vánoci. Cizrnový hummus dneska koupíte opravdu všude. Vím, že minimálně Lidl nebo Albert mají hummus u pomazánek. Já ale preferuju homemade verzi. Takže pokud to chcete taky zkusit, tady je recept.
doba přípravy: 30 minut + namáčení cizrny alespoň 12 hodin předem
Hummus pochází ze středního východu. Zde se taky zrodil název, který zrovna nám evokuje ne právě pochoutku, ale vězte, že slovo hummus je odvozeno z arabštiny, kde himmas znamená cizrna. Konec etymologického okénka a teď jdeme vařit.
Ingredience
- 1 plechovka cizrny NEBO 80 g cizrnových bobů
- tahini
- 2-3 stroužky česneku
- olivový olej
- sůl
- římský kmín
- citrónová šťáva
- koření dle chuti
- zelenina a pita nebo tortilla k podávání
Pokud chcete hummus připravovat z doma namáčené cizrny, je potřeba začít den předem. Do misky nasypte cca 80 g cizrny a zalijte vodou a nechte třeba na kuchyňské lince stát do dalšího dne. Aby cizrna změkla, je potřeba namáčet aspoň 8 – 12 hodin dopředu.
Další den dáme cizrnu i s vodou, ve které se namáčela, vařit. Já přidávám i dva nebo tři oloupané stroužky česneku, sůl a lžíci římského kmínu. Vaříme, dokud není cizrna měkká a pak necháme vychladnout.
(Teď už se postup začíná shodovat s tím, jak postupovat, když cizrnu uvaříme otevřením plechovky.)
Cizrnu slijeme a dáme do mixéru. Nálev v žádném případě nevyhazovat! Ještě se bude hodit. Přidáme také uvařený česnek (pokud “vaříme” z konzervy, doporučuju i tak česnek lehce osmahnout na pánvi – syrový česnek jíst prostě nechceš), 2-3 lžíce tahini (kupuju v DM), římský kmín, sůl a olivový olej.
Několika pulzy promícháme a přidáme trochu nálevu z cizrny. Potom opět mixujeme, tentokrát do hladka. Pokud se hladká konzistence zatím nedaří, přidáme ještě nálev. Potom ochutnáváme, dosolíme, přidáme víc římského kmínu a tak podobně. Když docílíme požadované chuti, přesuneme hummus do misky a zakápneme citrónovou šťávou a zalijeme olivovým olejem (ok, na kapku olivového oleje mám měřítko rozeného Itala :D)
Nakonec ještě zbývá koření – já nejradši posypu hummus sekaným koriandrem a směsí koření. Používám drcený římský kmín, sušené divoké oregáno, trochu kajenského pepře a paprikové vločky. Tuto směs promísím s trochou soli v hmoždíři a přidávám při servírování.
Ke konzumaci doporučuji spoustu zeleniny, pita chleba olivový olej a směs koření. Ale věřím, že s tím si už poradíte 😉 Dejte vědět, jak vám chutnalo.
Zajímavost na konec: tekutina z cizrny je tzv. aquafaba. Funguje jako vaječný bílek, takže se nechá vyšlehat na sníh a můžete s ní vytvořit například veganské sněhové pusinky nebo piškot.